به کنکور سـرا خوش آمدید
دانلود اپلیکیشن قبولی !
ghabuli

بزرگترین اپلیکیشن بانک تست کنکور در تمامی رشته ها و تمامی مقاطع, بیش از ۱۰۰هزار تست کنکور در تمامی دروس زیست و ریاضی و فیزیک . باقبولی تست بزن یاد بگیر آزمون بده !‌۱۰۰درصد قبولی

ادامه مطلب
جهش 347 داشته باش !
maktabestan

بذارین در ابتدا ریشه اسم پکیج جهش ۳۴۷ رو واستون تعریف کنم: ۳ دور – در ۴ماه بیش از ۷۰% مطالب کنکور رو بخونین و جهشی رویایی داشته باشین!


ادامه مطلب

روش مطالعه مبحث موج مکانیکی درس فیزیک

توضیحات :

۱۵ پیشنهاد برای مطالعه موج مکانیکی – درس فیزیک

روش مطالعه مبحث موج مکانیکی درس فیزیک

shive_bartarha

مرضیه شاکری

تمرکز زیاد روی شکل ها و نمودار های مربوطه و مطالعه ی آن‌ها به صورت مرور آخر شب و تمرین فراوان به صورت تشریحی برای این مبحث توصیه می‌شود.

آرمین زاهدی عبقری

چون گرما از مباحث پایه ای برای فصل های آتی می‌باشد ابتدا خواندن کتاب درسی جهت درک عمیق از مفهوم درس و سپس حل تمرین از کتاب دوسالانه و در نهایت استفاده از کتاب آبی و تکرار و مرور تست های کتاب آبی توصیه می‌گردد. نکته مهم در آموزش فیزیک پیش تمرین بسیار است ، این شاید از لحاظ تست ها و تمرین ها نسبت به سایر فیزیک ها ساده تر به نظر آید و لی در واقع احتیاج به درک عمیق و مفهومی برای حل بسیاری از سوال‌ها می باشد، هر سوال در واقع یک مفهوم تاز ه ای از فیزیک برق را آموزش می‌دهد ،بنابراین توجه ویژه به درس برای دستیابی به نتیجه ای بهتر توصیه می‌گردد .

نیلوفر شهریاری

این مبحث دارای نکات و فرمول‌ها و شکل‌های زیادی می‌باشد پس بهتر است دانش آموزان اول کتاب درسی را به طور مفهومی و دقیق خوانده و فرمول‌ها و انواع شکل‌ها را جدا کنند و آن‌ها راحفظ کنند که برای تکرار فرمول‌ها و حفظ آن‌ها می توانند از فلش کارت استفاده کنند و بعد تمرین‌های کتاب را حل کنند و نسبت به حل آن‌ها بی توجه نباشند و تمرین تشریحی برای تسلط بیش‌تر که توصیه می‌کنم از کتاب دوسالانه و کار و کتاب درسی خود استفاده کنند و مسائل آن‌ها را نیز حل کنند تا فرمول‌ها و انواع سؤالات در ذهن دانش آموز تثبیت شود.

زهرا غفوری

دانش آموزان عزیز ابتدا باید مطلب کتاب درسی را به دقت در مورد فصل موج مکانیکی مطالعه نمایند سپس از آموزه‌های جزوه معلم استفاده نمایند و پس از حل کردن مسائل تشریحی کتاب درسی سراغ تست‌های کتاب آبی ۳۰ سال کنکور فیزیک پیش دانشگاهی روند و پس از  تست زنی با گرفتن زمان به بررسی نتیجه و تست‌های حل شده‌ی خود بپردازند.حال ، وقت تمرین از کتاب اشتباهات متداول می‌باشد.برای این‌که نتیجه خوبی در آزمون بگیرند بهترین کار این می‌باشد که از اشتباهات گذشته بیاموزند و با تمرین سؤالات حاوی نکات انحرافی و دام آموزشی از گرفتار شدن در این دام ها در کنکور سراسری جلوگیری نمایند.توصیه جدی من به دانش آموزان این است:پیش‌گیری از اشتباهاتی که در صد منفی برایتان به دنبال دارد به راحتی با تمرین این کتاب میسر است.

الهام شادکامان

تمام خلاصه درس‌های کتاب آبی را که با نام مفاهیم و کاربردها آورده شده است را بخوانید و تمرین تشریحی حل کردن برای این فصل ضروری است چرا که مبحث موج و مباحث مرتبط به آن بارها وبارها در کنکور آمده (با پیچیدگی‌های خاص این مبحث)که برای مسلط شدن در این مبحث بهتر است فرمول‌ها را چند بار نوشته که تا حدودی در ذهن ماندگار شود.

منیژه نوروزی

این فصل شامل مباحث ریز و مشابه ای می باشد که لازم است دانش آموز بعد از مطالعه کتاب درسی و جزوه کلاسی با مطالعه مفهوم ها و کاربردها به تمرین از تست‌های الگو بپردازد و در مرحله بعد حل تست‌های سراسری به صورت سنجشی بپردازد به این صورت که هر روز از دو یا سه زیر موضوع به صورت تصادفی انتخاب در مجموع ۱۵ تا ۱۰ تست تمرین نماید.

نرجس سماواتی

روش مطالعه:
برای هر درسی که می‌خواهید بخوانید، ابتدا پیش‌خوانی کنید. سعی کنید برای پیش‌خوانی از روش زیر استفاده کنید:
– نگاهی سریع و گذرا به متن بیندازید.
– نکات مهم و کلیدی را بیابید.
– سؤالات و تمرین‌های آخر درس را مرور کنید.
– پاراگراف اول و آخر و خلاصه‌درس را به شیوه‌ای گذرا بخوانید.
سؤال‌سازی:
در ذهن خود سؤالاتی درباره‌ی موضوع درس بسازید. برای این کار می‌توانید:
– عناوین و تیترها را به صورت سؤال درآورید.
– از خود بپرسید: «راجع به این موضوع چه می‌دانم؟»، «معلم راجع به این موضوع چه چیزهایی می‌گفت؟» و سؤالاتی از این قبیل
ابتدا باید کتاب درسی به دقت مورد بررسی قرار گیرد و تمرین های آن با دقت حل شود.نکات مهم مارک‌دار شوند.فرمول‌های مهم و فرار خلاصه نویسی شوند و چندین بار مرور شوند.سپس تمرین های کتاب دوسالانه حل شوند.سؤالاتی که کمی مشکل تر هستند علامت دار شوند و دوباره مرور شوند.پس از طی این مراحل به سراغ کتاب آبی بروند.نکات مهمی که در ابتدای هر مبحث آمده را مرور کنند و تست های هر مبحث حل شوند. تست های مهم را نشان دار کنند و چندین بار آن‌ها را حل کنند تا تسلط کافی پیدا کنند.

مهرداد مجرد

ابتدا مفاهیم اساسی مانند اجزای معادله موج و مفاهیم گره  و شکم و تارهای دوسر بسته و یک سر آزاد را جداگانه دسته بندی کرد.
پس از مرحله ادراک می‌توان در مرحله تثبیت و تسلط به تست های پیرو هر بخش جواب داد.
با مرور مجدد تست های الگو هر بخش در روزهای پایانی نزدیک ازمون میتوان به بالاترین سطح خود در این بخش برای ارزیابی در ازمون برسید.

زهرا یارمحمدی

فصل چهارم و پنجم مبحث امواج مکانیکی هست.تقریباً مطالب راحت هستند و در مقایسه با سه فصل اول کتاب زودتر تسلط لازم بدست می‌یابید.در این فصول دانش آموز باید فقط چند تا فرمول اساسی که در کتاب ذکر شده را یاد بگیرد.در قسمت تارها و لوله ها،برای نوع باز و بسته شون باید فرمول‌های جداگانه رو خوب مسلط شود تا با هم قاطی نشه و در حل مسائل دچار مشکل نشود.

سارا سلطان دوست

بهتر است با رسم شکل این قسمت را تحلیل کنید تا فهم آسان تری داشته باشد.

سیدامین اله حسینی

این دو فصل از کتاب را به هیچ وجه شتاب زده مطالعه نکنید و از نکات تعریفی آن ساده عبور نکنید.
یکی از راهکارهای خوب برای این دو فصل رسم شکل و مشخص کردن طول موج و سایر نکات بر روی شکل است که علاوه بر تجسم خوب مساله در ذهن در بسیاری از موارد باعث افزایش سرعت در حل تست می شود و حتی در برخی از موارد بدون نیاز به حل عددی مساله می توان به راحتی به جواب سوال رسید.
نکته بعدی آن است که داوطلبان محترم سعی نمایند نکات کلیدی و واژگان کلیدی تست را برای خود مشخص نمایند تا از سردرگمی و یا پاسخ اشتباه در امان بمانند.

معصومه ایمانخواه

بهترین روش برای مطالعه مبحث موج مکانیکی این می‌باشد که ابتدا آن را به مباحث کوچک‌تر تقسیم کنیم ما اول باید بدانیم مفهوم موج مکانیکی چیست و چه ویزگی هایی دارد ،سپس باید بدانیم سرعت انتشار این موج چگونه می‌باشد و چه عواملی بر این سرعت انتشار موج تاثیر می گذارد و سپس سراغ فرمول‌های آن برویم و با فهمیدن و یاد گرفتن یک مبحث سراغ مبحث بعدی برویم وقتی مبحث سرعت انتشار موج می‌خوانیم اول باید بدانیم چگونه است و بعد چه عواملی روی آن تاثیر می‌گذارد و تأثیر هر عامل چگونه است مثلاً تاثیر چگالی بر آن چگونه است سپس سراغ فرمول‌ها برویم از آن‌جا که مبحث موج مکانیکی فرمول های زیادی دارد و این فرمول‌ها با هم در ارتباط هستند پس تا دانش آموز نتواند این فرمول‌ها را باهم موقع خواندن ارتباط ندهد، نمی تواند آن مبحث را به‌طور کامل درک کند و مهم ترین عامل در یادگیری این فصل با دقت خواندن همراه با خلاصه نویسی و ارتباط فرمول‌ها با یکدیگر می‌باشد.

زینب میرزایی

بعد از مطالعه دقیق کتاب درسی این فصل باید برای یادگیری کامل تر و تسلط بیشتر به سراغ این فصل از کتاب آبی برویم و قبل از حل سوالات تستی آن با مطالعه دقیق درخت دانش موضوعات مهم در ذهن تثبیت می شود.همینطور خلاصه نکات مهم هر موضوع باید دقیق و مفهومی مطالعه شود تا پیچیدگی در سوال با مراجعه به متن رفع شود و بعد از این مطالعات تستهای ارائه شده حل شود در صورت کمبود وقت با حل سوالهای الگو می توانند به جامعیت در سوال برسند.برای رفع کامل پیچیدگی سوالات و یادگیری کامل این سوالات پاسخ تشریحی باید کامل خوانده شود.

حنانه سادات پورحیدری

مبحث امواج صوتی مبحثی است که تیپ سوالات بسیار متنوعی دارد ولی با مطالعه مفهومی کتاب میتوانید به سوالات جدید جواب دهید . از هر تیپ سوالات حداقل ۲ تا حل کنید تا تسلط لازم را بدست آورید تا انواع بازتاب های امواج را آموزش یابید

سیمین اسپوتین

این فصل جنبه حفظی بیش‌تری دارد و برای حل مسائل نیاز به تسلط بر فرمول‌ها و روابط است
-مطالعه دقیق کتاب
-نوشتن فرمول‌های هر مبحث به طور جداگانه و در برگه‌های جدا
-حل تمرین زیاد برای تسلط به فرمول‌ها
-حل تمربن هایی که نیاز به محاسبه نسبت و فرمولهی ترکیبی دارد

به این پست امتیاز دهید.

دیدگاه های شما